top of page

Chov oviec a mliekareň Horné Srnie

Už od stredoveku sú ovce typickým slovenským dobytkom a výrobky z ovčieho mlieka tradičnou súčasťou jedálničkov našich starých rodičov, ktorí vedeli, čo je vhodné a potrebné. Ovčie mlieko obsahuje viac vitamínov, minerálov a vápnika ako kravské mlieko. 

Poctivé výrobky zo 100% ovčieho mlieka pre Vás vyrábame v mliekarni v Hornom Srní. Tradícia výroby siaha až do roku 1971. Starostlivo sme si uchovali pôvodnú receptúru a aj dnes vyrábame bez umelých konzervantov a stabilizátorov.

Tajomstvom jedinečnosti chuti našich výrobkov je kvalitné ovčie mlieko, ktoré je výsledkom odborného starania sa a kŕmenia ovčieho stáda francúzskeho mliečneho plemena Lacaune. Mliekareň v Hornom Srní je jedna z mála prevádzok na Slovensku, ktorá spracúva mlieko výhradne od vlastných ovečiek. 

Čerstvo nadojené mlieko ide priamo do výrobne, kde sa ďalej spracováva. Originalita výroby je ukrytá v spracovaní mlieka, ktoré sa nepasterizuje. Jedine takto sa zachovajú pôvodné fyzikálne, chemické a biologické vlastnosti, ktoré sú potom zárukou výnimočnej chuti a kvality.

Vo svojom sortimente máme pestrú ponuku tradičných výrobkov, ktoré sú výsledkom poctivej ručnej práce našich pracovníčok. Popri našom bielom zlate – bryndza, v ponúke nechýba žinčica, rôzne syry neochutené a ochutené, či jogurty s rôznymi príchuťami. Šikovné ruky žien z pareného ovčieho syra ťahávajú syrové nite a pareničky. 

Domov: Upcoming Events

Malá farma s veľkým srdcom

Naše výrobky

100% ovčie produkty znamenitej kvality

Nemšovská 100% ovčia bryndza

IMG_20191014_175937_edited.jpg

V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda zdraviu prospešných mikroorganizmov. A je ich tam viac ako 20 druhov. Žiadna iná potravina Vám tak nenapraví prirodzenú črevnú mikroflóru ako čerstvá bryndza. Proces zrenia spôsobí, že sa v nej doslova premnožia "priateľské" baktérie mliečneho kvasenia, tzv. probiotiká, ktoré majú blahodarné účinky na ľudský organizmus.

Pravidelná konzumácia bryndze dokázateľne znižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Má pozitívne účinky pri zažívacích problémoch, alergických ochoreniach, posilnení imunity, či prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva. 

Všetky tieto vlastnosti a účinky má len tradičná ovčia bryndza vyrobená zo surového nepasterizovaného 100% ovčieho mlieka a práve takú pre Vás vyrábame.

Nemšovské 100% ovčie syry

IMG_20191014_155020_edited.jpg

U zákazníkov veľmi obľúbenou klasikou je čerstvý syr. Pre labužníkov vyrábame taktiež syr ochutený zmesou byliniek

Vo vlastnej drevenej udiarničke pre Vás poctivo údime na bukovom dreve nad ohniskom údený syr tak, ako to robili naši starí rodičia.

Našou špecialitou je zrejúci syr. Po dôkladnom vyzretí za cca. 3 mesiace možno jeho chuť prirovnať k talianskemu pecorinu. Je to ideálny doplnok k vínu, cestovinám alebo do letných šalátov.

Nemšovské 100% jogurty

IMG_20191014_180118.jpg

Hlavné prednosti ovčieho jogurtu v porovnaní s klasickými jogurtami pramenia v základných rozdieloch medzi ovčím a kravským mliekom. Ovčie mlieko má niekoľkonásobne vyšší obsah minerálnych látok, až 5–násobne vyšší obsah dôležitých vitamínov B3, C a D a navyše je bohatšie na sušinu.

Ovčí jogurt je pri svojej výrobe spracovaný tak, že sa odstráni laktóza. To znamená, že výrobky z ovčieho mlieka si môžu dopriať aj ľudia s intoleranciou laktózy. Navyše si však ovčí jogurt ponecháva hlavnú výhodu bežných jogurtov a špeciálne tých acidofilných – obsahuje Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus a tým si zachováva schopnosť obnovovať črevnú mikroflóru. 

Neváhajte a vyskúšajte tie naše. Okrem bieleho ich vyrábame v príchutiach - jahodový, marhuľový, čučoriedkový, čokoládový. Všetky náplňe sú "bezéčkové".

Nemšovská žinčica

IMG_20191013_185001_edited.jpg

Žinčica je súčasťou slovenského folklóru a spolu s bryndzou ikonou našej salašníckej tradície. Do polovice 20. storočia žinčica predstavovala na salašoch hlavný pokrm pastierov oviec. Užívala sa aj ako nápoj, pila sa z drevených črpákov. Žinčica sa užívala ako účinný liek pri pľúcnych a žalúdočných chorobách. Okrem klasickej žinčice u nás nájdete tiež žinčicu s jahodovou príchuťou

Nemšovské nite

IMG_20191014_192550_edited.jpg

Tajomstvo našich nití spočíva v zrení syra. Správne vyzretú, jemne kyslastú syrovú hrudku nastrúhame, zalejeme horúcou vodou, vypracujeme bochník vláčneho cesta...a ručne ťaháme.

Jedna dlhokánska niť sa následne namotá na navíjadlo a na jednej strane sa prereže. Hotové nite sa na 5 minút ponoria do slaného roztoku, nechajú sa odkvapkať a potom putujú do obalov.

35265987_607691296260431_891512174439458

Podobným spôsobom ako nite, sa vyrábajú aj naše pareničky, iba s rozdielom, že sa z cesta vytiahne širší pás, ktorý sa skrúti do tvaru slimáka. Veru šikovné ruky našich žien nenahradia žiadne stroje. 

Nemšovské pareničky

Domov: Products

Kde nájdete naše výrobky

Predaj z dvora Horné Srnie

Horné Srnie, Družstevná 491

Otváracia doba:

Po - Pia  7:00 - 14:00

Podniková predajňa Nemšová

Nemšová, Mierové námestie 2

Otváracia doba:  

Ut - Pia  7:00 - 16:00 (prestávka na obed 12:30 - 13:00)

So 7:00-12:00

Predajne Myjavská pekáreň s.r.o.

Myjava, Námestie M.R.Štefánika

Piešťany, Sasinkova 1120 / Bratislavská 18 / A. Trajana 4648

Kaufland  

Bánovce n. Bebravou, Svätoplukova 1898/17

Dubnica n. V., Továrenská 4202/75

Nové Mesto n. V., Malinovského 2664/36A

Považská Bystrica, Centrum 17

Trenčín, Elekričná 2314

Predajne Domáce potraviny

Bratislava, Jégeho 10 / Rádiova 48 / Tomášikova 7

Predajne MyFood

Bratislava, OC Aupark, Einsteinova 18 / OC Central, Metodova 6

Freshmarket

Bratislava, Fresh Market, Rožňavská 1a

Predajňa Svamania

Myjava, M.R.Štefánika 29A

Vybrané predajne Kraj v Bratislave (jogurty)

 

Vybrané predajne COOP Senica a COOP Trnava (jogurty)

 

Vybrané predajne Tesco (zrejúci syr)

 

Vybrané čerpacie stanice Slovnaft a Shell (vybraný sortiment)

Domov: Contact
bottom of page